piątek, 25 maja 2012

Nowe budynki na liście zabytków Łodzi.

Na listę obiektów chronionych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wpisano sześć nowych budynków. Znalazły się na niej m.in. kamienica Michała Kipera przy ul. Gdańskiej 42 i hotel Savoy przy ul. Traugutta. Oba postępowania o wpisanie do rejestru zabytków były prowadzone na wniosek właścicieli. - Wnioski wpłynęły rok temu. Nie było wątpliwości, że oba budynki spełniają warunki, by objąć je ochroną konserwatorską - opowiada Piotr Ugorowicz z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Kamienica przy Gdańskiej ma bardzo bogato zdobioną neobarokową fasadę. Hotel Savoy to pierwszy łódzki wieżowiec, ma wartość historyczną i jest świetnym przykładem secesji w architekturze - dodaje Ugorowicz.
Co w praktyce oznacza wpisanie budynku do rejestru zabytków? Właściciele zostaną zwolnieni z podatku gruntowego. Ale przede wszystkim status zabytku umożliwia starania się o dofinansowanie remontów. I to z kilku źródeł. Środki na konserwację mają gmina, wojewódzki konserwator zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unia Europejska - wylicza Ugorowicz. - Nowa sytuacja prawna ogranicza jednak w pewien sposób prawo własności. Właściciel musi uzgadniać z konserwatorem wszystkie remonty.
Poza hotelem Savoy i kamienicą przy Gdańskiej 42 do rejestru zabytków wpisano także: dworzec tramwajowy przy ul. Północnej, dawną suszarnię i stołówkę w kompleksie Ludwika Geyera przy ul. Wólczańskiej oraz kamienicę Lubińskich przy ul. Struga 4.Wielkomiejska kamienica przy ulicy Gdańskiej 42 to dawna własność Michała Kipera. Budynek zaprojektowany przez znanego łódzkiego architekta Dawida Lande powstał w 1897 roku. Wspaniały dom popadał stopniowo w ruinę, jednak przeprowadzony niedawno gruntowny remont przywrócił mu dawną świetność.
źródło: 
Gazeta Wyborcza Łódź
Fot. Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz