niedziela, 22 listopada 2015

KAMIENICA PRZY ULICY ANDRZEJA STRUGA 2Budynek powstał w 1896 roku według projektu podpisanego przez Franciszka Chełmińskiego, architekta miejskiego Łodzi, ale najpewniej jego twórcą był Kazimierz Pomian-Sokołowski, który ma na swoim koncie także „dom pod Gutenbergiem” przy ulicy Piotrkowskiej 86:


Kamienica przy ulicy Andrzeja Struga 2 pierwotnie należała do Edwarda Lungena, w okresie międzywojennym przechodziła z rąk do rąk. Od kilku lat należy znów do prywatnych właścicieli.


Kamienica odzyskała dawny blask dzięki prywatnemu właścicielowi, który jest pasjonatem i kolekcjonerem dzieł sztuki.


W 2006 roku zakończono  remont generalny budynku, który obejmował przywrócenie dwóch iglic na kopułach, rzygaczy przy odpływach z balkonów, metalowych elementów oraz lamp podświetleniowych i metalowych schodów od strony podwórza. Wzmocnieniono tynki, wymianiono stolarkę okienną i marmurowych płyty na klatkach schodowych. Wymieniono więźbę dachową, pokrycia, instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną.
W  trakcie remontu na niższej części dachu zbudowano taras z ogrodem.


To jeden z nielicznych w Łodzi przykładów neorenesansu połączonego z neomanieryzmem północnym. Charakterystyczny jest przede wszystkim zamknięty półkoliście szczyt budynku i trójkątny wykusz.


Po remoncie elewacji można w końcu zobaczyć detale w całej okazałości.


Odtworzono wiele elementów architektonicznych, które były bardzo zniszczone, w przewodnikach możemy przeczytać, między innymi o głowach lwów, a ja widzę głowę … psa i kota:


Pozostała również pusta nisza – nie wiadomo, co w niej pierwotnie stało:


Kamienica jest rzadkim przykładem stylu Aleksandra III i tylko kilka podobnych budynków znajduje się w Petersburgu.


W podwórku kamienicy mieści się sklep z antykami,  w parterze budynku sklepy oraz (od 2012 roku) pub Fermentacja (w piwnicy budynku), gdzie można spróbować niemal wszystkich polskich piw regionalnych, a także zjeść obiad.


źródła:
Joanna Podolska, Michał Jagiełło. Spacerownik. Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim.
http://lodz.wyborcza.pl/

Fot. Monika Czechowicz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz