piątek, 11 czerwca 2021

"Pań Stwo 2"

Instalacja rzeźbiarska Jacka Wesołowskiego "Pań Stwo 2" na terenie zieleńca przed Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.


Pierwszy koncept/projekt i realizacja Pań Stwa powstała w 1994 roku, zbiór rzeźb postawiono w ogrodzie Muzeum Historii Miasta Łodzi. Na Pań Stwo składało się sześć elementów z cegły i betonu (głowosłupów), odgrodzonych plastikową taśmą.


Sześć betonowych, pomalowanych tzw. "głowosłupów" ma symbolizować indywidualność jednostki w strukturach państwowych.


Jacek Wesołowski:
Tu mamy tę dwuznaczność w postaci osoby ludzkiej, każdego z nas. Każdy jest niepowtarzalną indywidualnością. To jest ten cokół, na którym stoimy. Jednocześnie każdy z nas jest elementem dla kogoś, czegoś, dla jakiejś struktury, organizacji, formuły. To metafora państwa, in abstracto, jako takiego. To są kolory czarny, biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski. Z tych sześciu kolorów składają się flagi większości państw świata.


Twórczość Wesołowskiego często oscyluje wokół konceptualnego wizerunku granicy. Granicy państwa, granicy człowieczeństwa, granicy naszych emocji. Eksplorując obszar graniczny stara się przekroczyć, przezwyciężyć i połączyć to, co ludzkie w znaczeniu społeczne z tym, co artystyczne, a więc często uznawane za bliższe duchowości, oderwane od codzienności.

Jacek Wesołowski
 (fot. Paweł Łacheta UMŁ)
Jacek Wesołowski - Rocznik 1943, urodzony w Pruszkowie koło Warszawy, od 1945 roku związany z Łodzią. Absolwent i niegdyś wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, dziś mieszkający w Berlinie. Były wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu w Kilonii. Jego teksty dotyczące poezji wizualnej i sztuki konceptualnej publikowano w zbiorowych wydawnictwach oraz w czasopismach takich jak "Nowy Wyraz", "Poezja", "Teksty", "Zagadnienia Rodzajów Literackich".  Od 2003 roku pozostaje w stałej współpracy z miesięcznikiem "Odra".
Założyciel niemiecko-polskiego stowarzyszenie KunstGrenzen e.V. Berlin. Organizator corocznych polsko-niemieckich Spotkań Białowickich.
Wystawy indywidualne i zbiorowe w Niemczech, we Włoszech, na Malcie, w Finlandii, Danii i Czechach. Stypendyta landu Szlezwik-Holsztyn. Mieszka w Berlinie i w Białowicach w lubuskim.


Instalację przed Akademią Sztuk Pięknych odsłonięto w czerwcu 2019 roku z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. 

Źródło:
https://uml.lodz.pl/aktualnosci

Fot. Monika Czechowicz

1 komentarz:

  1. Dziadek stworzył sobie swój własny cmentarz na przyszłość,ohydne to jest i tyle.

    OdpowiedzUsuń