poniedziałek, 2 lipca 2012

Roman Polański odwiedzi Łódź

W już w najbliższy piątek (6 czerwca) rozpocznie się Targowa Street Film&Music Festival. Otworzy go koncert Emmanuelle Seigner.Występ znanej aktorki, która zagrała w filmach: „Frantic", „Dziewiąte wrota", „Motyl i skafander", „Plac Vendome", „Gorzkie gody" i „Essential Killing", rozpocznie się na dziedzińcu łódzkiej Filmówki o godz. 21.00. Żona Romana Polańskiego jako wokalistka zadebiutowała w roku 2006 wraz z rockowym zespołem Ultra Orange. W 2010 wydała solową płytę „Dingue".
W tramach Targowa Street Film&Music Festival małżeństwo poprowadzi dwa otwarte spotkania z cyklu „Lekcje Kina z Mistrzami". Dla Romana Polańskiego będzie to również czas wspomnień, właśnie na schodach Filmówki rozpoczął swoją przygodę z kinem. Kto by pomyślał, że autor studenckiej etiudy "Dwaj ludzie z szafą" zajdzie tak wysoko.
Dwaj ludzie z szafą. Reż. Roman Polański.
Stąd nazwa nagrody łódzkiego festiwalu, o "Złotą Szafę" będzie w tym roku walczyło 12 etiud, ich twórcy pochodzą m.in. z Rosji, Meksyku, Niemiec, Macedonii i Estonii. Szefem międzynarodowego jury będzie Richard Brick – współproducent trzech filmów Woodyego Allena, pierwszy komisarz filmowy Nowego Jorku, wykładowca Yale.
Filmowy człowiek-orkiestra poprowadzi gałąź Festiwalu poświęconą produkcji i producentom filmowym. W niedzielę "Lekcję Kina z Mistrzami" poprowadzi europejska caryca castingu – Beatrice Kruger, która wybierała ekipę „Casino Royale", „Ocean's Twelve", „Pachnidło", „Anioły i Demony", „Listy do Julii", „Nine: Dziewięć" i „Pokój z widokiem". Beatrice Kruger zasiądzie w jury obok Richarda Bricka, Jędrzeja „Kodyma" Kodymowskiego – założyciela Apteki, kultowego łódzkiego tekściarza i wokalisty Jacka Bieleńskiego oraz dziennikarza Roberta Leszczyńskiego.
Podczas Festiwalu swoją polską premierę będą miały cztery pełnometrażowe produkcje kina europejskiego, zwieńczone spotkaniami z ich twórcami. Zobaczymy „Mozarella Stories" w reżyserii Edoardo De Angelisa, "Balkan Star" Andreya Grigoryeva, "Punk's not dead" Vladimira Blazewskiego i „Crebinsky" Enrique Otero.
Wszystkie projekcje odbędą się w Muzeum Kinematografii, które tuż przed Festiwalem poświęci kilka dni na przypomnienie m.in. studenckiej twórczości Romana Polańskiego.
Filmowi towarzyszyć będzie dobra muzyka, na łódzkiej scenie pojawią się miedzy innymi Asian Dub Foundation, Apollo 440, Che Sudaka, Dubioza Kolektiv, Hblockx, Apteka i Łąki Łan. Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będzie barwna scenografia autorstwa artysty totalnego – Jarosława Koziary, znanego m.in. z oprawy wizualnej stworzonej dla Voo Voo.

Więcej informacji na:
Źródło: rzeczpospolita.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz