wtorek, 17 września 2013

Kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus... czyli świątynia łódzkiej "Solidarności"


Kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus, ulica Sienkiewicza 60 .


Dawna świątynia ewangelicka św. Jana, wzniesiona w latach 1880-1883, według projektu inż. Ludwika Schreibera (na dokumentacji widnieje podpis architekta miejskiego Hilarego Majewskiego jako autora projektu).

"Dziennik Łódzki", rok 1886.

"Volksfreund Kalender für Stadt und Land", 1929.

Jest to jeden z najciekawszych architektonicznie obiektów sakralnych Łodzi, wzniesiony w stylu neoromańskim jako trójnawowa bazylika z transeptem, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, flankowanymi ośmiobocznymi aneksami. 

"Volksfreund Kalender für Stadt und Land", 1930.


Od zachodu usytuowano okazałą fasadę, w centrum której wznosi się wieża, arkadowa galeria, a po bokach znajdują się ażurowe wieżyczki. Wnętrze, o charakterze eklektycznym, jest bogato zdobione, a w nawach bocznych i ramionach transeptu umieszczono niskie empory.


Po 1945 roku świątynia została przejęta przez katolików i przekazana do użytku ojcom jezuitom (z upoważnienia władzy duchownej kościół poświęcił o. Franciszek Przybylski SJ, superior jezuitów w Łodzi).


Początkowo był to kościół filialny parafii Podwyższenia św. Krzyża, a następnie samodzielna parafia (erygowana w 1950 roku przez bpa Michała Klepacza). W 1989 roku obiekt oficjalnie został odkupiony od wspólnoty ewangelicko-augsburskiej. W końcu lat dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczęto gruntowną renowację świątyni.


Przy kościele zawsze propagowano niestereotypowe duszpasterstwo. Największą sławę zyskało pierwsze w Łodzi duszpasterstwo akademickie prowadzone przez o. Tomasza Rostworowskiego. Z tych kręgów rekrutowali się późniejsi działacze opozycji demokratycznej. W środowisku tym wiodącą rolę pełnił o. Stefan Miecznikowski. 



W parafialnych salach organizował spotkania działaczy niezależnych związków zawodowych. Od pierwszych dni powstania towarzyszył NSZZ "Solidarność", stąd też natychmiast po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku świątynia
jezuicka stała się głównym i niekwestionowanym centrum politycznego oporu, duszpasterstwa internowanych i wszechstronnie pojętych akcji społecznych i kulturalnych (spotkania z niezależnymi politykami, aktorami, odczyty, koncerty, wystawy). W każdą niedzielę o. Miecznikowski odprawiał w intencji Ojczyzny mszę świętą, podczas której przekazywał łodzianom wieści o internowanych i uwięzionych działaczach "Solidarności".
Obchody 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, 12 grudnia 2012 roku.

Sam kościół stał się oazą wolności, na jego murach zaczęto umieszczać tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia z historii ojczystej oraz największych bohaterów narodowych. 


W stanie wojennym tłumy łodzian przyciągały Groby Wielkanocne, wyrażające wyjątkowe treści teologiczne i patriotyczne.


W sąsiadującej z kościołem kaplicy św. Krzysztofa co niedzielę odprawiane są jedyne na terenie miasta msze św. w obrządku bizantyjskim dla wiernych kościoła greko-katolickiego.


Obecnie przy kościele niezwykle prężnie działają:
Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym, Apostolstwo Modlitwy, Stowarzyszenie Ewangelizacyjno-Charytatywne "Mocni w Duchu", Bractwo "Otrzeźwienie", Duszpasterstwo Akademickie, chór "Ton".



Organizowane są spotkania duszpasterskie dla głuchoniemych i niewidomych oraz opiekunów niedorozwiniętych dzieci ("Muminki").



Ponadto funkcjonują: Parafialny Punkt Pracy Społecznej, Wspólnota Miłośników Wilna, Wileńszczyzny i Nowogródka, Duszpasterstwo Świata Pracy, Anonimowi Alkoholicy, Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym, Duszpasterstwo Młodych Małżeństw, a także wydawnictwo i przedszkole.

Oficjalna strona TUTAJ.

Gazeta Łódzka, rok 1915.

źródło:
Marek Budziarek. Świątynie Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz
fot. archiwalna ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

sobota, 14 września 2013

SEN O WIELKIEJ ŁODZI - druga połowa XIX wieku


Druga połowa XIX wieku – Łódź nabiera wielkomiejskiego charakteru. Zmienia się wygląd ulic, na których pojawiają się latarnie gazowe. Pierwsza z nich rozbłysła 13 lipca 1869 roku przed willą Ludwika Meyera przy zbiegu ulic Mikołajewskiej i Pasażu Meyera (dzisiaj Sienkiewicza i Moniuszki), który był wówczas prywatną ulicą tego fabrykanta. 


Meyer na swoim terenie wytoczył ulicę i postawił tam kilka budynków z myślą o ich wynajmie. Architektem dozorującym budowle przy pasażu był Hilary Majewski.*

Dawny Pasaż Meyera (dzisiaj ulica Moniuszki)

Uruchomienie gazowni w mieście oraz założenie chodników było ukoronowaniem działalności rady Miejskiej rozwiązanej w 1869 roku. Powołane do życia Towarzystwo Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej wybudowało torowisko do Koluszek i w ten sposób Łódź otrzymała pierwsze połączenie kolejowe. Głównym udziałowcem tego przedsięwzięcia, obok łódzkich przemysłowców, był warszawski bankier Jan Bogumił Bloch, który później też eksploatował kolej.
 Uruchomienie linii kolejowej pozwoliło na usprawnienie transportu łódzkiego, który dotychczas odbywał się końmi od stacji kolejowej w Rokicinach. Dwie dawne ulice: Przejazd (obecnie Tuwima) i Nawrot od tego wzięły swój historyczny początek i swoje nazwy. Najintensywniejsza rozbudowa przemysłu włókienniczego w 
Jan Bogumił (Gotlieb) Bloch
Łodzi następuje po roku 1970, co wiąże się z wkroczeniem w okres wielkokapitalistycznego rozwoju miasta poprzez wzmożone oddziaływanie kapitału na przemysł. Władze przestając się troszczyć o rozwój przemysłu, stworzyły tym samym miejsce dla działania dla banków i ich akcji kredytowych.


Bank Handlowy, obecnie - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy I Oddział (aleja Kościuszki 15, dawniej Spacerowa lub Promenada). 

Zamiast dotychczasowej filii warszawskiego banku, istniejącej jako oddział łódzki Banku Polskiego, utworzono w 1872 roku Bank Handlowy* oraz założono Towarzystwo Kredytowe m. Łodzi*, które odegrało ważną rolę w budownictwie mieszkaniowym.


Towarzystwo Kredytowe, ulica Pomorska 21.

Oddziaływanie kapitału finansowego na przemysł spowodowało przekształcenie się wielu zakładów przemysłowych w spółki akcyjne. Dotychczas istniejące spółki posiadały charakter tylko rodzinny i miały wyłącznie na celu zabezpieczenie własnych interesów. Tworzenie spółek akcyjnych spowodowało w przemyśle bawełnianym jego dalszą rozbudowę przez tworzenie zakładów posiadających wszystkie działy produkcji. Koncentracja przemysłu na taką skalę pozwoliła na samodzielne, w ramach jednego przedsiębiorstwa, wyprodukowanie, wykończenie i sprzedanie towaru. W pojęciu koncentracji przemysłu mieściło się też budowanie całych zespołów fabrycznych, w skład których wchodziły budynki mieszkalne, fabryczne i pałace przemysłowców.
Największe takie enklawy fabryczne powstały przy ulicy Ogrodowej (I. K. Poznańskiego)* oraz na Księżym Młynie (K. Scheiblera) *. 
Imperium Izraela Poznańskiego.

Podobne zespoły fabryczne, lecz już na mniejszą skalę, zostały wybudowane również przez innych przemysłowców w różnych częściach miasta, z dala od głównej arterii komunikacyjnej, jaką była wówczas ulica Piotrkowska. Wiązało się to z powszechną tendencją do lokalizowania nowych przedsiębiorstw na obrzeżach miasta, gdzie było więcej wolnej przestrzeni do rozbudowy i parcele były tańsze.

Imperium Karola Scheiblera "Księży Młyn".

Przemysłowcy mający duże place, przestarzałe urządzenia przemysłowe i fabryczne oraz ciasne domy, sprzedawali swoje działki na ulicy Piotrkowskiej po 25 rubli za łokieć i kupowali nowe przy granicach miasta, płacąc po rublu za łokieć ziemi. Tam też stawiali nowe budynki fabryczne i wyposażali je w nowoczesne maszyny. Tak zrobił między innymi Ludwig Meyer, przenosząc się z Piotrkowskiej 72 do osady leśnej „Mania”, przy drodze srebrzyńskiej. Te zespoły fabryczne należą dziś do unikatowych zabytków architektury przemysłowej XIX wieku.
Czynnikiem sprzyjającym rozbudowie i koncentracji przemysłu było niewątpliwie wprowadzenie w 1877 roku przez rząd carski cła ochronnego dla wyrobów włókienniczych. Bezpośrednio po jego wprowadzeniu wartość wyprodukowanych przez Łódź towarów wzrosła do 18 mln rubli (1879 rok), co powodowało dalsze ożywienie przemysłu wełnianego. Z innych gałęzi przemysłowych najbardziej rozwijały się branże: spożywcza i metalowa (produkująca maszyny i części do nich)*, które przeżywały okres prosperity oparty na koniunkturze przemysłu włókienniczego.


"Sen o wielkiej Łodzi" - fragment filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy z 1975 roku.

źródła:
Marek Budziarek, Leszek Skrzydło, Marek Szukalak. Łódź nasze miasto.
Youtube.pl

Fotografie współczesne Monika Czechowicz