środa, 11 grudnia 2013

Arnold Mostowicz - lekarz z getta Litzmannstadt, który pisał o UFO


Dzisiaj,  o godz. 18 w Litera Cafe (ul. Nawrot 7) Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zorganizuje spotkanie poświęcone Arnoldowi Mostowiczowi, autorowi książki "Żółta gwiazda, czerwony krzyż".
W 2014 roku  będziemy obchodzić 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto oraz stulecie urodzin Arnolda Mostowicza, łodzianina, który w swoich publikacjach wspominał ten tragiczny w historii miasta okres.
W Litera Cafe (ul. Nawrot 7) odbędzie się spotkanie z Markiem Szukalskim, specjalizującym się w historii Żydów łódzkich i Małgorzatą Andrzejewską-Pisarską, autorką wywiadów z Mostowiczem. Oprócz rozmowy poświęconej wielkiemu łodzianinowi, przewidziano projekcję filmu "Ha-Zamir" (reż. Rob Cooper).
Wstęp wolny.

Mostowicz urodził się 6 kwietnia 1914 roku w Łodzi w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. W latach 1932-39 studiował medycynę we Francji i związał się z ruchem komunistycznym. W czasie wojny był lekarzem, brał udział w konspiracji i ruchu oporu w łódzkim getcie, co później opisał w swojej najważniejszej książce - fabularyzowanych wspomnieniach "Żółta gwiazda i czerwony krzyż" (1989).
Po likwidacji łódzkiego getta (1944) został wywieziony do obozu w Oświęcimiu. W latach 1945-47, lecząc gruźlicę, nie mógł pracować jako lekarz, został dziennikarzem. Pracował we wrocławskiej "Trybunie Dolnośląskiej", był współzałożycielem "Gazety Krakowskiej", a od 1955 r. redaktorem naczelnym "Szpilek", z których wyrzucono go po Marcu '68. W 1974 r. przeszedł na emeryturę i zajął się pisarstwem. Popularyzował wiedzę o biologii, historii cywilizacji i kulturze.
W latach 80. po opublikowaniu książek "My z kosmosu" i "Spór o synów z nieba" uznany został za polskiego Danikena.
Swoje wspomnienia o międzywojennej Łodzi spisał w "Balladzie o ślepym Maksie" i "Łódź - moja zakazana miłość". Był współscenarzystą i narratorem głośnego filmu dokumentalnego o łódzkim getcie "Fotoamator". Przewodniczył Stowarzyszeniu Żydów-Kombatantów i Poszkodowanych w czasie II wojny światowej. Współorganizował Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie. W 1994 roku  założył Fundację Monumentum Judaicum Lodzense, której zadaniem jest ratowanie dziedzictwa kulturowego Żydów łódzkich. Otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Łodzi. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz